História
História obce
Smolník - stará slovenská banská obec , ktorú v 13. Storočí osídlili Nemci z Gelnice. V roku 1327 bola povýšená na slobodné banícke mesto. V jeho okolí sa ťažila hlavne meď a striebro. Najväčší rozkvet zaznamenal Smolník v 18. storočí vďaka zvýšenej ťažbe medi. Bolo tu sídlo banského súdu a inšpektorátu.
Začiatkom 19.storočia si tu banskí úradníci postavili kamenné divadlo - jedno z prvých na Slovenku. Roku 1872 bola budova Komorného dvora prestavaná na Tabakovú továreň, ktorá bola jedinou výrobňou ručných cigár na Slovensku.
O osídlení Smolníka v časoch tatárskeho vpádu existuje len legenda. Podľa nej od potoka v predmestí viedla tajná chodba smerom do miesta bývalej tabakovej továrne. Práve v nej sa sústredili obyvatelia za tatárskeho vpádu.
Prvá písomná zmienka o Smolníku pochádza z listiny z roku 1243 (po druhom tatárskom vpáde). Ďalšia písomná zmienka pochádza z roku 1255 a je v listine Bela IV. O rozmachu obce svedčí aj nemocnica pri smolníckej bani, ktorú založil kráľ Ladislav IV. v roku 1280. V roku 1327 sa Smolník stal kráľovským mestom. Získal banské, trhové, poľovné a rybárske právo.
História školy
Podľa písomnej zmienky z nemeckej kroniky „Schulchronik vom Jahre 1920“ sa začína v Smolníku školský rok 1920/1921. Prvé tri mesiace nemali žiaci učebnice, ani písanky. Atrament nebolo v tom čase dostať , ak bol, bol drahý. Všetko sa písalo na tabuľu. Nevyučovalo sa počas vianočných prázdnin, ale ani pre choroby žiakov - osýpky, brušný týfus. Koncom júna 1921 vypukol medzi žiakmi šarlach.
Počas sčítania obyvateľstva v roku 1921 bolo v Smolníku: 2210 rím. katolíckych obyvateľov, 145 gréckokatolíckych obyvateľov, 217 evanjelických obyvateľov, 10 evanjelikov reformovaných, 109 židovských obyvateľov. V školskom roku 1921/1922 sa slávili tieto sviatky - 28.októbra 3.výročie vzniku Čsl. republiky - svätou omšou, Turíce sa slávili 4 dni a výročie narodenia prezidenta T. G. Masaryka. Podľa sčítania ľudu v roku 1930 bolo v Smolníku 512 Slovákov, v Úhornej 700 Slovákov, v Smolníckej Hute 150 Slovákov. Táto skutočnosť viedla k vzniku Slovenskej meštianskej školy v Smolníku.
V roku 1933 východoslovenskí učitelia navštívili Zlín, aby sa oboznámili s výchovno-vzdelávacou činnosťou na zlínskych školách v oblasti tvorivej práce, ale aj aby sa podporila myšlienka československej vzájomnosti a budovanie novej školy. Na tomto stretnutí bolo vyslovené ocenenie všetkým učiteľom, ktorí hľadajú vo výchove a vzdelávaní nové cesty. V tomto období niektorí učitelia požadovali pretvoriť starú školu v školu „činnú“. Dieťa nech sa učí čítať i hovoriť.
Po dlhoročnom úsilí bola ministerstvom školstva a národnej osvety zriadená v Smolníku Štátna meštianska škola s vyučovacím jazykom slovenským.
V školskom roku 1936/1937 otvorili I. triedu a v ďalších rokoch ďalšie triedy s vyučovacím jazykom slovenským. Z tohto obdobia sú písomne, ale aj fotograficky zachytené Majálesy s bohatým kultúrnym programom, športovými vystúpeniami, ako aj súťažami, ktoré sa uskutočňovali na “Mýte“.
V školskom roku 1938/1939 sa otvárala už III. trieda s vyučovacím jazykom slovenským. 14.marca 1939 bol vyhlásený samostatný Slovenský štát. 21.mája tohto roku sa v Smolníku slávil Deň matiek, kde deti pozdravili svoje mamičky pekným kultúrnym programom pre tabakovou továrňou.
V školskom roku 1941-42 bolo v I.-IV.triede spolu 90.žiakov, od.r.1943 bola IV.trieda zrušená, opäť bola zriadená v školskom roku 1948-49.
V školskom roku 1944-45 sa nezačalo vyučovanie ani na slovenských, ani na nemeckých školách, v ktorých sa ubytovalo nemecké a neskoršie aj maďarské vojsko. S vyučovaním sa začalo 4. apríla 1945. Prechod nemeckého žiactva do slovenskej školy priniesol problémy pre slabé znalosti slovenského jazyka.
V školskom roku 1945-46 sa začalo vyučovať 3. septembra. Tento školský rok priniesol významnú reformu školského systému a nového učebného plánu, podľa ktorého sa meštianska škola prispôsobuje nižšej strednej škole.
Od 1. septembra 1948 vstupuje do života nový školský zákon - s povinnou školskou dochádzkou do 15 rokov - čiže 9 ročná školská dochádzka. Ďalšie školské roky boli z pohľadu činnosti školy veľmi pestré a naplnené množstvom tvorivej práce, organizovaním školských majálesov, nácvikom divadiel a športových podujatí, ktoré mali medzi žiakmi, učiteľmi, rodičmi, obyvateľmi veľkú popularitu.
Školský rok 1955-56 bol pre žiakov v Smolníku, Úhornej a Smolníckej Hute radostný. Na základe dožiadania školskej správy sa uvoľnili objekty baníckeho učilišťa pre potreby Osemročnej strednej školy, v starej budove sa vyučovali ročníky I.-V. Pre toto obdobie, ako aj ďalšie školské roky bola charakteristická práca v pionierskych oddieloch, ktoré nacvičovali kultúrne programy, organizovali športové súťaže, uskutočňovali sa brigády pri výsadbe stromčekov, uskutočňovali sa súťaže v zberateľskej činnosti.
V školskom roku 1957-58 sa začalo vyučovanie pre 323 žiakov. V tomto školskom roku dosiahli žiaci úspechy v lyžiarskych disciplínach - OSŠ Smolník obsadila v štafete 3x1 km - 1.miesto,v štafete 3x2 km 2.miesto. Podľa záznamov z kroniky sa žiaci a učitelia podieľali každý školský rok na príprave kultúrnych programov k Dňu baníkov, Dňu armády, výročiu VOSR, príchodu Deda Mráza, MDŽ, Dňu učiteľov, MDD. Škola sa prezentovala výstavkami žiackych prác, ktoré boli estetické a kvalitne pripravené pedagogickými pracovníkmi. Zo športových a kultúrnych podujatí, ktorých sa zúčastňovali žiaci sú dochované aj fotografické snímky. Medzi žiakmi, učiteľmi, rodičmi a obyvateľmi boli populárne spartakiádne vystúpenia v Smolníku, Gelnici, v Spišskej Novej Vsi. Staršia skupina žiakov sa zúčastnila na celoštátnej spartakiáde v Prahe.
Školský rok 1960-61 sa začalo vyučovanie pre 479 žiakov. Naša Základná deväťročná škola v okrese Spišská Nová Ves bola medzi najlepšie pripravenými školami. Počet tried 17, 17 pedagogických pracovníkov, pracovalo 9 záujmových krúžkoch. Problémom v tomto období bol nedostatok učiteľov. Kladne bola hodnotená práca divadelného krúžku s hrou Kocúr v čižmách. Práca Pionierskej organizácie v Smolníku sa zamerala na plnenie úloh v súťaži „Raketa odvážnych“, kde dosahovala dobré výsledky, zvlášť súťaže o najkrajšiu a najčistejšiu triedu mali veľkú popularitu.
Ďalšie školské roky sa podľa písomných záznamov niesli v znamení účasti žiakov na súťažiach v prednese poézie a prózy, žiaci nacvičili div. Predstavenie „Ježova koža“, žiaci pod vedením učiteľov nacvičili hodnotné kultúrne programy, z ktorými vystúpili na školských ako aj na verejných oslavách.
Školský rok 1973-74 sa niesol v znamení 25. výročia založenia PO. Žiaci, ktorí reprezentovali našu školu v súťažiach obsadili popredné miesta. Zvlášť aktívni boli v lyžiarskych disciplínach. Po príchode p. Jaššovej, p. Strmeňovej, p. Jašša na našu školu sa žiaci začali aktívne zapájať do súťaží „Poznaj a chráň“, či aranžovanie rastlín. Pod vedením p. uč. Kačíra, p. uč. Krompaskej v tom období dosahujú žiaci dobré výsledky v matematických súťažiach.
V školskom roku 1978-79 sa ruší pre nedostatok žiakov malotriedná ZŠ v Úhornej, školopovinní žiaci dochádzajú do školy v Smolníku. V tomto roku sa 18 žiačok školy zúčastnilo celoštátnej spartakiády v Prahe.
Pred školským rokom 1984-85 bola prevedená generálna oprava hlavnej budovy školy. V tomto školskom roku navštívili žiaci okolité závody v rámci voľby povolania. Aktivita PO bola ocenená stuhou k červenej zástave PS SNP v Smolníku.
V školskom roku 1985-86 sa uskutočnili besedy s bývalými žiakmi našej školy, žiaci 6.ročníka sa zúčastnili plaveckého výcviku. Aktívne začali pracovať krúžky požiarnícky a mladých prírodovedcov.
V školskom roku 1987-88 sa konalo prvé branné cvičenie. Na škole od vzniku ROH, pre členov organizovali podujatia ako oslavy MDŽ, DU, stretnutia s bývalými pracovníkmi, organizovali sa zájazdy. V tomto šk. r. získala naša škola v celoslovenskej súťaži Literárny Kežmarok prvé miesto.
V školskom roku 1991-92 ped. rada odsúhlasila zmeny v hodnotení žiakov – na I. stupni sa nebudú klasifikovať výchovné predmety.
V školskom roku 1993-94 sa zavádza povinne v každom ročníku EV alternatívne s NV.
Školský rok 1995-96 sa niesol v znamení 40.výročia založenia škola, bol vydaný bulletin, v ktorom sú zachytené najdôležitejšie udalosti školy.
V školskom roku 1996-97 bol zrekonštruovaný protišmykový náter v telocvični, 6 žiakov v baníckych uniformách sa zúčastňuje slávností Salamander v Banskej Štiavnici, v súťaži škôl v športe škola obsadila 20.miesto. Škola sa zapojila do projektu“ Zdravá škola“.
Od 1. 7. 2002 prechádza škola na rozpočtovú organizáciu s právnou subjektivitou. Zriaďovateľom školy je Obecný úrad Smolník
Od školskom roku 2004-2005 je škola zapojená do projektov: Škola podporujúca zdravie, Otvorená škola, Správaj sa normálne.
Od školskom roku 2005-2006 sa škola zapája aj do projektov Zelená škola, Hodina deťom a Výchova k manželstvu a rodičovstvu. V tomto školskom roku škola pripravila oslavy 50.výročia svojho založenia.
V školskom roku 2007-2008 sa previedla rekonštrukcia sociálnych zariadení, zateplenie školy, výmena okien, vymaľovali sa priestory školy, vymenila sa PVC krytina v 4 triedach, zakúpené bolo nové zariadenie do priestorov školy.
Základná škola s materskou školou
V školskom roku 2008-2009 sa spája základná škola s materskou školou a vzniká nový subjekt Základná škola s materskou školou v Smolníku.
V nasledujúcom školskom roku škola získava prostredníctvom svojho zriaďovateľa, obce Smolník, na realizáciu projektu Implementácia školského vzdelávacieho programu na 1.stupni ZŠ v obci Smolník na báze inovatívnych foriem a metód výučby nenávratný finančný príspevok z operačného programu Vzdelávanie financovaného Európskym sociálnym fondom v rámci opatrenia Premena tradičnej školy na modernú v prioritnej osi Reforma vzdelávania a odbornej prípravy a ďalšie finančné prostriedky na rekonštrukciu školskej infraštruktúry prostredníctvom ROP. V tomto školskom roku je pri škole zriadené školské stredisko záujmovej činnosti, kde môžu žiaci tráviť svoj voľný čas v rôznych záujmových útvaroch.
V budúcnosti k činnosti so žiakmi a mládežou obce pribudne aj komunitná práca a práca pediatra s mladými mamičkami v presťahovanej detskej poradni a takisto aj možnosť realizácie pre našich starších spoluobčanov, či už v oblasti športu, práce s PC a internetom alebo v relaxačných kútikoch.